Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Wierzbowa 13 - Problematyka

Książka autorstwa Usenko i Wawiłow opowiada o mieszkańcach bloku przy ulicy Wierzbowej 13. Są to nie tylko ludzie, ale również rusałki, strzygi, nocnice, wilkołak, a nawet bazyliszek. Dokuczają oni lokatorom, jednak ostatecznie wszyscy spotykają się na wspólnej Wigilii. Nawet pani Immogena Gębocka zmieniała swoje nastawienie

Straszydlaki nie tylko psocą, ale też opowiadają bajki, w których można odnaleźć motywy z doskonale znanych wszystkim baśni, np. o Śnieżce czy Kopciuszku. W bajkach tych pojawiają się jednak również potwory, a królewna wychodzi nie za księcia, ale za królewicza od kaloryferów. Dzieci, Dorotka i Filip, od razu potrafili zaprzyjaźnić się m.in. ze strzygami i nocnicami. Książka pokazuje, że przyjaźń nie patrzy na wygląd, ale na charakter drugiej osoby, w tym przypadku straszydlaków, które są dość nietypowe, mogą nawet przerazić i do tego płatają różne figle. Nie tylko przyjaźń jest tutaj bardzo ważnym tematem. Istotna jest również przemiana, która zachodzi w Immogenie Gębockiej pod wpływem, zdawałoby się niepotrzebnych nikomu, straszydlaków.